Модератори:

Сторінки: (2)  [#] 1 2 .  ( Перейти до першого непрочитаного повідомлення ) Нова тема

 

Здароў усім!!!

, Белорусский язык
Відправлено: Mar 1 2007, 14:27
Хто ніць ёсць з Беларусі?


  i  

Краткий русско-белорусский разговорник с транскрипцией::yn_drujbanarodov:


Показати текст спойлеру
Відправлено: Sep 6 2011, 05:03

 M 

Тэма адкрыта.

Відправлено: Nov 24 2011, 14:07
Добры дзень) Я з Украіны, але хацела б пагаварыць з кім-то на беларускай мове. (Хаця б з дапамогай перакладчыка). Ёсць жадаючыя?
Відправлено: Feb 6 2012, 08:14
Усім прывітанне. Я з Расіі (Маскоўская вобласць), але таксама кажу на беларускай.
Відправлено: Aug 12 2014, 18:40
у меня вопрос - как сейчас обстоят дела с белорусским языком в самой Белоруссии?
Відправлено: Aug 12 2014, 18:44
Сёння чула, як дзяўчына па тэлефоне з кімсьці размаўляла на ідэальнай беларускай. Здзівілася, але ўзрадавалася)
На беларускай мове размаўляюць патрыятычная і некалькі апазіцыйная моладзь. На Украіне ўкраінская мова ў значна большай пашане.
Відправлено: Aug 12 2014, 18:48
SmARTy, блиин. продолжай говорить *_*
а ты сама любишь разговаривать на белорусском?
Відправлено: Aug 12 2014, 18:53
Адчуй сябе музейным экспанатам. :lol:
Люблю беларускую мову, але з-за адсутнасці практыкі не заўсёды адразу ўспамінаю пераклад некаторых слоў на беларускую. Думаю на рускай мове. Ды й размаўляць з кімсьці на беларускай зручна тады, калі суразмоўца таксама размаўляе на беларускай - гэта рэдкія выпадкі.
Відправлено: Aug 12 2014, 18:56
SmARTy, вааа, здоровооо *_*
а в школах/университетах образование на каком?
Відправлено: Aug 12 2014, 19:11
Арфей, на рускай, канешне)
Зараз нават гiсторыю Беларусі выкладаюць на рускай - калі я вучылася, яна заўседы выкладалася на беларускай. Зразумела, беларуская мова и беларуская літаратура у школе засталіся. Таксама ёсць невялікая колькасць школ, дзе ўсе прадметы на беларускай, але іх каля 3% па краіне.
Ва ўніверсітэце на беларускай выкладаліся ідэалогія і курс "Беларуская мова. Прафесійная лексіка." - там вучылі перакладаць тэхнічныя тэксты з багаццем спецыялізаваных тэрмінаў. Аднак, да мяне даходзілі чуткі, што гэты курс потым скасавалі.
Відправлено: Aug 12 2014, 19:18
SmARTy, уу,це сумно (нічого що я на українській?)
у нас загалом викладаюсть на українській, але викладачі інколи можуть перейти на російську. і більшість, як і ти, в Україні теж міркують на російській. Хоча, звичайно, на фоні деяких подій, патріотичній дух народу піднявся. тепер нерідко зустрінеш юлдину, яка розмовляє українською
Відправлено: Aug 12 2014, 21:23
SmARTy, мне сейчас по некоторым причинам приходится часто сталкиваться с поляками, так я могу понять только половину из того, что они говорят - как ни крути, а польский язык от украинского отличается. А вот ты сейчас пишешь - и понятно все до единого слова, как камень с души. Пиши еще!
Цитата (Арфей @ Aug 12 2014, 19:18)
у нас загалом викладаюсть на українській, але викладачі інколи можуть перейти на російську. і більшість, як і ти, в Україні теж міркують на російській.

Вот примерно так же и было перед тем, как я уехала. Но я еще помню период в школе, класса так до 6, когда большинство учителей преподавали на русском языке. Затем, постепенно, стали переходить на украинский язык, и многие жаловались, что привыкли иначе и сами не знали половину терминов на украинском языке.

Хотела сказать, что удивлена, что в Беларуси преподают на русском, а не на официальном. Потом залезла в Википедию и поняла, что у вас 2 официальных языка - белорусский и русский. Тогда разумно.
0 Користувачів переглядають дану тему ( Гостей і Прихованих Користувачів)
Користувачів:

Сторінки: (2)  [#] 1 2 . Нова тема

 



[ Script Execution time: 0.1029 ]   [ 26 queries used ]   [ GZIP ввімкнено ]   [ Time: 10:09:44, 25 Apr 2024 ]





Рейтинг Ролевых Ресурсов - RPG TOP